DEFINICJA HIPOTERAPII

„Jazda konna to namiętna konfrontacja naszej rzeczywistości ze swoistym fenomenem natury – koniem …Dla mnie jazda konna jest zawsze terapią”.

Brigitte Ott-Wimmer

Wspólna podróż człowieka i konia rozpoczęła się wiele tysięcy lat temu i trwa do dziś. W ciągu ostatniego stulecia wiele się zmieniło w otaczającym nas świecie, zmieniła się również rola konia. Jeszcze sto lat temu koń był podstawą komunikacji, transportu, rolnictwa, a życie bez tego silnego i łagodnego zwierzęcia było trudne do wyobrażenia. Spoglądając na współżycie człowieka i konia niełatwo znaleźć zwierzę, któremu człowiek zawdzięcza więcej. Dzięki niemu i razem z nim powstała i rozwinęła się nasza cywilizacja.
Obecnie konie odgrywają inną rolę niż przed wiekami, właściwie odgrywały ją od zawsze, ale dopiero teraz świadomość ich terapeutycznych właściwości stała się powszechna. Za pomocą hipoterapii leczy się wiele schorzeń u dzieci i dorosłych. Hipoterapia prowadzona w naturalnym środowisku w kontakcie z żywym zwierzęciem, jest terapią nastawioną na odbiór doznań czuciowych i ruchowych. Dająca szansę naprawy zaburzonego przez chorobę rozwoju człowieka, pozwalająca odkryć wszystkimi zmysłami naturalny świat. Koń jest nie tylko „narzędziem” umożliwiającym wykonanie określonych ćwiczeń, ale obcowanie z nim jest kontaktem z niepowtarzalnie atrakcyjnym klimatem, jaki wokół nich zawsze powstaje.
Zastosowanie w charakterze przyrządu terapeutycznego i współterapeuty żywej istoty daje niemal nieograniczone możliwości stosowania różnorodnych, pozytywnych bodźców ruchowych i emocjonalnych.

Hipoterapia – (słowo tworzą dwa wyrazy greckie: hippos – koń i therapeuticos – leczniczy) – jest to działanie mające na celu przywracanie zdrowia i usprawnianie przy pomocy konia i jazdy konnej. Uniwersalność hipoterapii polega na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym. Realizowana jest przez wykwalifikowanego hipoterapeutę zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na hipoterapię i we współpracy z innymi specjalistami prowadzącymi danego pacjenta.