Równość i Godność

29 czerwca 2013 przed gmachem Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Strzelinie miało miejsce niecodzienne plenerowe spotkanie z Przedstawicielami Gorzowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa do Walki z Kalectwem w ramach projektu „Równość i Godność”. Uczestnicy projektu postanowili zorganizować wyprawę dookoła Polski, której trasa liczy ok. 2,5 tys. km, po to aby zwrócić uwagę władz administracyjnych wszystkich szczebli na sytuację osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Wyprawa rozpoczęła się 24 czerwca b.r. i ma potrwać do 4 sierpnia. Uczestnicy tego oryginalnego przedsięwzięcia to między innymi byli sportowcy, zdobywcy medali na arenie krajowej oraz międzynarodowej i jednocześnie ludzie, których los wyjątkowo doświadczył:

Teresa Pruska-Kołodziej – wielokrotna Mistrzyni Polski w konkurencjach rzutowych,

Małgorzata Korzeniowska – wielokrotna Medalistka Polski, Europy i Świata w łucznictwie – zdobywczyni brązowego medalu olimpijskiego na Paraolimpiadzie w Sydney, Australia.

Bogusław Nowak (Prezes Towarzystwa) – żużlowiec, zdobywca tytułu Drużynowego Wicemistrza Świata, złotego i brązowego medalu Indywidualnych Mistrzostw Polski, zdobył także 12 medali Drużynowych Mistrzostw Polski oraz 5 medali Mistrzostw Polski Par Klubowych.

 

Mimo niełatwego życia i tragicznych wydarzeń  nie tylko nie załamali się, ale postanowili walczyć o prawa osób znajdujących się w podobnej sytuacji. W wyprawie towarzyszy im dwójka przyjaciół, która nawiguje i pomaga w trudnych sytuacjach. W całą akcję włączony jest także cały sztab ludzi z TWK Gorzów oraz patroni medialni i sponsorzy.

 

Nasze Stowarzyszenie również wzięło udział w tym niezwykłym wydarzeniu, które pokazuje ogromną siłę i determinację osób niepełnosprawnych, którzy pomimo swojego „kalectwa” są uśmiechnięci, pogodni i pełni wiary w to co robią, bo mają swoje cele i marzenia, które próbują realizować.
Było to bardzo wzruszające spotkanie, ponieważ głoszone przez Organizatorów wyprawy postulaty są od wielu lat proklamowane również przez naszą organizację, która od ponad 22 lat prężnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych. W spotkaniu udział wziął Zarząd Stowarzyszenia Świętego Celestyna w osobach: mgr Anna Kobel, dr nauk med. Krystyna Kobel-Buys, mgr Małgorzta de Haan oraz Instruktor z Warsztatu Terapii Zajęciowej Pan Przemysław Fer z Podopiecznymi.

„Walka o równość i godność nie jest ani równą ani sprawiedliwą walką, ale z całą pewnością walką potrzebną, a każdy z nas może przyczynić się do tego aby los ludzi niepełnosprawnych i kalekich był lepszy. Akcja pokonania 2500 km na wózkach inwalidzkich z pewnością zostanie zauważona, ale bez Państwa wsparcia może okazać się niewystarczająca”. 

 

Dlatego Stowarzyszenie Świętego Celestyna postanowiło przyłączyć się do tej szlachetnej akcji i do 10 sierpnia 2013r zbierane będą podpisy na listach intencyjnych, które znajdują się w sekretariacie Stowarzyszenia lub w rejestracji w przychodni w Mikoszowie 27.

Szanowni Państwo, razem możemy odmienić życie osób kalekich, zadbać o profilaktykę i odpowiednią diagnozę dla noworodków, dać szansę rodzicom dzieci chorych  i niepełnosprawnych oraz zapewnić im odpowiednią rehabilitację.

 

Zachęcamy Wszystkich do składania podpisów pod projektem Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Gorzowie Wlkp., pt. „Równość i Godność”. Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwa na stronie:

www.rig-wyprawa.blogspot.com