Obóz Terapeutyczny w Bielicach

W tegorocznym obozie terapeutycznym dla Podopiecznych Stowarzyszenia Św. Celestyna wzięło udział 16 uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz 4 pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej z Mikoszowa. Dodatkowo pojechał z nami były, ale zaprzyjaźniony uczestnik Warsztatu. Pieniądze na obóz udało się uzbierać dzięki treningowi ekonomicznemu. Nasi Podopieczni uczą się gospodarowania i oszczędzania pieniędzy w taki sposób, aby można było je przeznaczyć na różnorodne wyjazdy i dodatkowe atrakcje. W tym roku nie było na obozie w Bielicach osoby, która uczestniczyłaby w wyjeździe po raz pierwszy. Warto nadmienić, że tegoroczny obóz był wyjątkowy, bo był jubileuszowy, ponieważ nasi Podopieczni gościli w Bielicach już po raz 10-ty. Tak jak poprzednie obozy i ten przebiegał zgodnie z harmonogramem i bogatym programem przygotowanym przez Opiekunów. Nasza systematyczna kilkuletnia obecność w Bielicach sprawiła, że staliśmy się mile widzianymi członkami lokalnej społeczności, która za każdym razem ciepło przyjmuje nas w swojej miejscowości, a szczególnie dobre relacje łączą nas z właścicielami obiektu „Chata Cyborga”, u których gościmy i z którymi udało nam się zaprzyjaźnić. Dzięki przychylności Państwa Lignarskich za każdym razem możemy liczyć na bardzo korzystne warunki pobytu, smaczne posiłki oraz wyjątkowo przyjazną atmosferę. Te niezwykle dobre relacje pomiędzy naszymi Podopiecznymi i Opiekunami, a właścicielami obiektu oraz lokalną społecznością są dowodem na to, że takie wyjazdy osób niepełnosprawnych dają szansę na integrację różnych środowisk i zacieśnianie się więzi pomiędzy osobami niepełno i pełnosprawnymi. W trakcie pobytu kolejny raz uczestniczyliśmy we mszy św. w uroczym bielickim kościółku, oraz spotkaliśmy się z zaprzyjaźnionym z nami ks. Maciejem Oliwą. Podczas tegorocznego obozu miał miejsce VII wernisaż prac plastycznych wykonanych przez Uczestników WTZ, połączony, że sprzedażą produktów lokalnych. W tym roku ze sprzedaży prac udało nam się pozyskać kwotę 190 zł. Wernisaż uświetniły występy artystyczne Uczestników obozu; Malwiny Pierożek – śpiew, Michała de Haan – taniec oraz Marioli Wrócińskiej – taniec.

W obchodach 10 rocznicy naszego wypoczynku w Bielicach wziął również udział Zarząd Stowarzyszenia św. Celestyna w osobach Pani dr Krystyna Kobel-Buys – prezes Stowarzyszenia oraz Pani Małgorzata de Haan – wiceprezes oraz lekarz z Centrum Rehabilitacji i Neuropsychiatrii „Celestyn” Pan dr Jerzy Wysocki. Nasi ważni goście specjalnie na tą okazję przyjechali z Mikoszowa do Bielic z upominkami dla właścicieli obiektu, w podziękowaniu za niezwykłą gościnność i tak przychylne podejście do naszych Podopiecznych. Pani Jolanta Lignarska – gospodyni „Chaty Cyborga” przygotowała dla wszystkich ogromny tort – oraz podarowała uczestnikom obozu pamiątkowe koszulki. Obozy terapeutyczne dla Podopiecznych Stowarzyszenia są zawsze pełne atrakcji i nikt się nimi nie znudził, bo za każdym razem przygotowywany jest inny program pobytu w Bielicach  . Dzięki organizacji między innymi wycieczek turystyczno – krajoznawczych po Kotlinie Kłodzkiej w ciągu tych 10 lat udało nam się zwiedzić bardzo wiele ciekawych miejsc, takich jak:

Hutę Szkła Kryształowego w Stroniu Śląskim

Bazylikę i skansen w Wambierzycach

Kudowę Zdrój oraz szlak ginących zawodów

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Polanicę Zdrój

Kopalnię Złota w Złotym Stoku

Jaskinię Niedźwiedzia w Kletnie

Lądek Zdrój

Bazylikę w Bardzie Śląskim oraz kapliczki różańcowe

Międzygórze, Wodospad „Wilczki”, Ogród Bajek

Ogród Japoński w Jarkowie

Park Dinozaurów w Karłowie

Twierdzę w Srebrnej Górze.

Safari w DVOR Kralowe [Czechy]

Zamek w Jaworniku [Czechy]

Kopalnię węgla w Nowej Rudzie

Wapiennik w Starej Morawie

Ząbkowice Śl.

Twierdzę w Kłodzku

Paczków

Ziębice

Zamek w Kamieńcu Ząbkowickim…. a kolejne miejsca jeszcze przed nami  .

 

Z perspektywy tych 10 lat możemy stwierdzić, że ta grupowa forma wypoczynku ma bardzo pozytywny wpływ na integrację naszych Podopiecznych. Za każdym razem Uczestnicy obozu uczą się czegoś nowego i nabywają coraz więcej umiejętności i kompetencji społecznych, co w efekcie wpływa na ich rozwój i poczucie bycia równoprawnym członkiem społeczności. Podróżowanie oraz aktywny wypoczynek dostarczają wielu wrażeń i emocji, łagodzą stres, co znacząco wpływa na poprawę samopoczucia oraz dają wiarę we własne możliwości w efekcie, czego podnosi się samoocena osób dotkniętych niepełnosprawnością.

 

W tym miejscu składamy bardzo serdeczne podziękowania
Wielce Szanownym Państwu Lignarskim z Chaty Cyborga w Bielicach
za okazywaną za każdym razem naszym Podopiecznym
niezwykłą gościnność, życzliwość i troskę.
To naprawdę piękne i chwalebne pomagać tym,
którzy zostali dotknięci przez los.