Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

„Człowiek powołany został na świat,
a więc jest światu potrzebny”
Mikołaj Gogol

Jak co roku, 3 grudnia, świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W tym dniu przygotowaliśmy wiele imprez i zajęć tematycznych wśród nich miały miejsce występy artystyczne, specjalne pokazy footbag („Zośki”) w wykonaniu mistrza świata w tej dyscyplinie Michała Ostrowskiego oraz football freestyle, który zaprezentował również mistrz świata Daniel Mikołajek. Tego dnia odwiedzili nas również Wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ludowie Polskim oraz Uczniowie Gimnazjum z Borowa, którzy w wspaniały i spontaniczny sposób zintegrowali się  z niepełnosprawnymi artystami we wspólnym tańcu i dobrej zabawie. Wszyscy razem uczestniczyli też w  tworzeniu kartek Bożonarodzeniowych, a całości kolorowej i zabawnej oprawy nadali klauni, którzy swoją obecnością sprawili wile radości naszym Podopiecznym. Natomiast 4 grudnia w Stowarzyszeniu św. Celestyna miała miejsce uroczysta Msza św. w intencji Wszystkich osób dotkniętych niepełnosprawnością.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został proklamowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r., z okazji podsumowania Światowego Programu Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych, przyjętego w 1982 r. Zaapelowano wtedy o organizowanie dorocznych obchodów Dnia Osób Niepełnosprawnych, by przypominać jak ważna jest ich pełna integracja z resztą społeczeństwa, oraz by pokazać, jak wielkie z niej wynikają korzyści polityczne, społeczne, ekonomiczne czy kulturalne.

Z tej okazji pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Pan Jarosław Duda zorganizował w Warszawie konferencję pod hasłem „WŁĄCZENIE WYŁĄCZONYCH”; z niepełnosprawnymi sportowcami i artystami spotkała się marszałek sejmu Pani Ewa Kopacz. Uroczyste zaproszenie na udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, które miały miejsce 3 grudnia 2012r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP, otrzymała również Pani Krystyna Kobel-Buys – prezes Stowarzyszenia Świętego Celestyna z Mikoszowa .

Włączając się w obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszenie Świętego Celestyna w Mikoszowie czyni starania, aby uświadomić społeczeństwu problemy ludzi niepełnosprawnych, a tym samym  uwrażliwić na ich potrzeby. W ciągu swojej ponad dwudziestoletniej działalności nasza organizacja wypracowała model kompleksowej pomocy i wsparcia osób niepełnosprawnych, zapewniając dzieciom jak i osobom dorosłym odpowiednią opieką medyczną, rehabilitację, edukację i pracę. Bierzemy udział i propagujemy również różnorodne programy mające na celu poprawę ich sytuacji, oraz wyrównanie życiowych szans.

Gorąco zachęcamy Państwa do zapoznania się z działalnością ośrodka w Mikoszowie i do uczestniczenia w przygotowywanych przez naszych Podopiecznych różnego rodzaju imprezach, koncertach, apelach, występach artystycznych, wystawach prac plastycznych i wielu innych, których celem jest ukazanie możliwości osób niepełnosprawnych mimo posiadania przez nich wielu różnorodnych ograniczeń, tym samym likwidowanie stereotypów społecznych.  

W tym roku wieloletnia działalność Stowarzyszenia św. Celestyna na rzecz poprawy losu osób niepełnosprawnych została również zauważona i doceniona przez Kapitułę Parlamentu Europejskiego, który przyznał naszej organizacji Europejską Nagrodę Obywatelską CIVI EUROPAEO PRAEMIUM.