GALERION 2013 — wśród laureatów Podopieczni ZAZ Celestyn.

W piątek, 27 września 2013 r. w Teatrze PWST we Wrocławiu odbył się finał II Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych GALERION 2013. Impreza organizowana jest przez Stowarzyszenie MOTYL z Wrocławia, pod honorowym patronatem Radosława Mołonia Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego. Tegoroczny przegląd zachwycił wysokim poziomem oraz różnorodnością prezentacji. Były recytacje, prezentacje tekstów autorskich uczestników, występy wokalne oraz teatralne. W holu teatru natomiast wystawione były prace plastyczne uczestników: obrazy, fotografie oraz kompozycje przestrzenne.

Z naszego regionu zostali docenieni: Grzegorz Górecki, Renata Matusiak, Jadwiga Skrobała oraz Malwina Pierożek. Wszystkie wyróżnione osoby rozwijają swój kunszt rzemieślniczy i artystyczny w Zakładzie Aktywności Zawodowej CELESTYN w Mikoszowie. Jest to kolejny sukces Podopiecznych Stowarzyszenia św. Celestyna z Mikoszowa, które od wielu lat aktywnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Przygotowania do występów artystycznych rozpoczęły się już dwa dni wcześniej i miały miejsce w FWP Magnolia w Szczawnie Zdój. Organizatorzy zarosili wokalistów-laureatów konkursu na dwudniowe warsztaty prowadzone przez profesjonalny zespół muzyczny „Symbolika Band”. Próby do finałowego występu trwały nawet do późnych godzin wieczornych. Wszystkie zgłoszone do przeglądu utwory zostały zaprezentowane w trakcie uroczystej gali w nowych aranżacjach z udziałem zespołu „Symbolika Band”. Zarówno dwudniowe zajęcia w Szczawnie Zdrój jak i sam występ dla Podopiecznych ZAZ Celestyn był ogromnym przeżyciem i uhonorowaniem ich dotychczasowej działalności artystycznej, która jest rozpoznawalna i doceniana w coraz szerszych kręgach świata kultury.

Atrakcją przeglądu był gość specjalny Pani Joanna Brodzik, która prowadziła drugą część koncertu. Aktorka jest związana ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Ostatnim punktem programu był występ Chóru Integracyjnego Stowarzyszenia MOTYL, w którego skład wchodzą osoby niepełnosprawne, ich rodzice oraz przyjaciele. Było to piękne ucieleśnienie idei integracji i zwieńczenie tej części przeglądu. Po koncercie miał miejsce wernisaż prac plastycznych finalistów przeglądu, połączony z wręczeniem dyplomów oraz upominków.