Dobro w ochronie zdrowia

18 kwietnia 2013r. podczas uroczystej Gali w Hotelu Marriott w Warszawie miała miejsce prezentacja tegorocznych laureatów konkursu Liderzy Ochrony Zdrowia 2012. Wśród zwycięzców znalazło się również Stowarzyszenie Świętego Celestyna, które zdobyło prestiżowy tytuł „Złotego Lidera” w kategorii: Działalność na Rzecz Pacjenta dla placówki, która podejmuje cenne i wartościowe inicjatywy na rzecz pacjentów, w dziedzinie innowacji, promocji zdrowia oraz profilaktyki. W tym roku wręczono łącznie 17 kryształowych statuetek Liderów w 4 kategoriach konkursowych.

– Wszystkich laureatów łączy to, że czynią dobro. Ale czy czynienie dobra powinno się wynagradzać, czy wręcz przeciwnie – powinno być czymś normalnym, codziennością. Otóż nie, trzeba prezentować to, co dzieje się dobrego, aby inspirować innych do działania – podkreślił ks. Arkadiusz Nowak z Fundacji Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, który zainaugurował wieczorną galę. Wspomniał ponadto, że laureaci konkursu to jaskółki, które wprawdzie jeszcze wiosny nie czynią, ale są ważnym sygnałem pozytywnych zmian. Z kolei dr inż. Zygmunt Kamiński, przewodniczący kapituły konkursu oraz dyrektor Rady Naukowej Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia zaznaczył, że właśnie ten konkurs ma „wyciągać z cienia” godną podziwu pracę ludzi, ich zaangażowanie i poświęcenie, które gubią się w zalewie negatywnych informacji. – Trzeba to zmieniać, a konkurs jest najlepszym przykładem, że pozytywnych stron rynku nie brakuje, za co wszystkim laureatom dziękujemy – dodał inicjator i mecenas konkursu.

Już po raz 7. Kapituła Konkursu wybrała osobowości ochrony zdrowia oraz placówki, których osiągnięcia i zaangażowanie zasługują na podziw, uznanie a tym samym – nagrodę Lidera. Ich pasja i zaangażowanie inspirują, dzięki nim pacjenci otoczeni są najlepszą opieką oraz mogą leczyć w nowoczesnych szpitalach i przychodniach, korzystać z innowacyjnych technologii medycznych. U podstaw konkursu leży prosta idea – promować wartości i postawy, dzięki którym ochrona zdrowia zyskuje czystość i piękno kryształu. Nawiązaniem do tych założeń są nagrody – kryształowe statuetki liderów.

Galę prowadzoną przez Panią Annę Popek uświetnili wybitni przedstawiciele kapituły, wręczając nagrody laureatom. W kategorii Działalność na Rzecz Pacjenta – statuetkę na ręce Zarządu Stowarzyszenia Świętego Celestyna w osobach: dr nauk med. Krystyna Kobel-Buys, mgr Anna Kobel, mgr Małgorzta de Haan przekazała Pani Urszula Jaworska z fundacji własnego imienia. Wieczór zwieńczył uroczysty bankiet na cześć laureatów konkursu.

„Prestiżowa statuetka Lidera Ochrony Zdrowia to nie tylko piękna kryształowa bryła, ale przede wszystkim potwierdzenie najwyższych zasług w ochronie zdrowia.”
UZASADNIENIE PRZYZNANIA NAGRODY DLA STOWARZYSZENIA ŚWIĘTEGO CELESTYNA (zgodnie z tekstem odczytanym podczas Gali Liderów):
Kapituła nie miała wątpliwości, komu przyznać Tytuł Złotego Lidera w kategorii DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ PACJENTA. Na początku był pomysł i piękna idea – stworzenie ośrodka, gdzie chorzy i niepełnosprawni znajdą miejsce dla siebie. Potem były realia – brak pomieszczeń, sprzętu, kadr. Następnie przyszedł czas na prawdziwe wyzwanie – pokonanie bariery niechęci, lęku i nieufności rodzin, które nierzadko wstydliwie ukrywają przed światem swoje niepełnosprawne dzieci. Po ponad 20 latach idea i marzenia kwitną w postaci sukcesów ośrodka – przystani dla niepełnosprawnych dzieci, młodzieży, dorosłych i ich rodzin, w której realizowane są zadania medyczne, terapeutyczne, rehabilitacyjne i edukacyjne pod okiem ponad 130 specjalistów. Dziś to centrum rehabilitacji i neuropsychiatrii, szkoła dla niepełnosprawnych, ośrodek naukowo-badawczy, przedszkole integracyjne, zakład aktywności zawodowej i cała lista kolejnych przedsięwzięć. W przyszłości powstanie także MIASTECZKO NADZIEI, gdzie podopieczni znajdą swój prawdziwy dom. Nie tylko z nazwy, ale przede wszystkim z wiary i determinacji założycieli, poświęcenia pracowników, wspaniałego przykładu humanitaryzmu oraz szczerej miłości do pacjentów wynika, że mamy tutaj do czynienia z działaniem czyjejś opatrzności. A czyjej dokładnie?