Celestyn na obchodach Światowego Dnia Chorego w Katedrze we Wrocławiu

 

„My również możemy być rękami, ramionami, sercami, które pomagają Bogu w dokonywaniu cudów, często ukrytych. i choć spotkanie z cierpieniem będzie zawsze tajemnicą, Jezus pomaga nam odsłonić jego sens.”

 

Z orędzia papieża Franciszka

na XXIV Światowy Dzień Chorego

 

 

8 lutego 2016 roku dyrekcja, opiekunowie i grupa podopiecznych Stowarzyszenia Świętego Celestyna wzięła udział w uroczystym spotkaniu z okazji Światowego Dnia Chorego w Archikatedrze Wrocławskiej. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od daru wspólnej Eucharystii.

– Wyciągamy nasze ręce, aby ściągnąć błogosławieństwo i na chorych, i na tych, którzy chorymi się opiekują – mówił we wstępie biskup Andrzej Siemieniewski.

W homilii nawiązywał do odczytanego fragmentu Ewangelii. Zaznaczył, że dzisiaj opisywane wydarzenia dokonują się po raz kolejny, mówił: – Tu w katedrze jest dziś „drugi brzeg jeziora”, na który przeprawia się Pan Jezus. Przybył tutaj ze swoją chwałą, mocą swojego słowa i sakramentu.

Tuż po kazaniu udzielony został potrzebującym sakrament namaszczenia chorych.

Po Eucharystii uczestnicy spotkania przenieśli się do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie pracownicy i wolontariusze Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przygotowali ciepły poczęstunek.

Tam miała również miejsce część artystyczna. Jej centralnym punktem był występ mima związanego z duszpasterstwem głuchoniemych i niewidomych. Na scenę został zaproszony m. in. ksiądz biskup, który wcielił się w rolę skrzypka, nasz kolega Michał de Haan i inne osoby odgrywające rolę członków orkiestry.

Biskup Andrzej podzielił się także swoimi wspomnieniami z pracy duszpasterskiej. 10 lat temu, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, w Światowy Dzień Chorego, przyjął w katedrze wrocławskiej święcenia biskupie. Podkreślał, że chociażby przez ten fakt jest bardzo związany ze wszystkimi chorymi. Wśród wspomnień pojawiła się również refleksja o niedawnej uroczystości w Stowarzyszeniu Świętego Celestyna, podczas której 40-tu naszych podopiecznych przyjęło z rąk bp Andrzeja sakrament bierzmowania.

Wzmocnieni błogosławieństwem i przepełnieni radością po zakończonej uroczystości wróciliśmy do domu z zaproszeniem na spotkanie za rok.