Fizjoterapia na koniu – gimnastyka lecznicza na koniu poruszającym się stępem, ma na celu usprawnienie ruchowe; prowadzona przez fizjoterapeutę lub pod jego kierunkiem.
Psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka – zespół działań jeździeckich, pedagogicznych i psychologicznych podejmowanych w celu usprawnienia intelektualnego, poznawczego, emocjonalnego i fizycznego; prowadzona przez psychologa, pedagoga, terapeutę zajęciowego lub pod ich kierunkiem.
Terapia oparta na kontakcie z koniem – jej celem jest nawiązanie kontaktu pacjenta ze zwierzęciem, z otaczającym środowiskiem, wreszcie z innymi ludźmi, jej istotą jest kontakt pacjenta z koniem, stworzenie sytuacji terapeutycznej, a nie samo dosiadanie konia; prowadzona przez psychologa, pedagoga, lekarza psychiatrę lub pod ich kierunkiem.
Ponadto wyróżnia się jazdę konną dla osób niepełnosprawnych (rekreacyjną i sportową), która nie stanowi części hipoterapii, ale jest z nią ściśle związana i może mieć aspekt terapeutyczny. Umożliwia aktywność sportową osobom niepełnosprawnym, wyrabia u nich nawyk i potrzebę aktywnego spędzania wolnego czasu w kontakcie ze zwierzęciem i przyrodą.
Wymienione wyżej formy hipoterapii są realizowane w Ośrodku Hipoterapii w Stowarzyszeniu św Celestyna, które realizuje projekt: „HIPOTERAPIA W REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH”. Projekt ten realizowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych od 01 kwietnia 2022r. do 31.03.2025 r.
ODDZIAŁYWANIE HIPOTERAPII
Sfera fizyczna – podnoszenie ogólnej sprawności, normalizacja napięcia mięśniowego; torowanie prawidłowego wzorca chodu; poprawa koordynacyjnych zdolności motorycznych, głównie równowagi i poczucia rytmu; poprawa orientacji w przestrzeni i schemacie własnego ciała; stymulacja i normalizacja czucia głębokiego i powierzchniowego.
Strefa emocjonalno-motywacyjna – wzrost motywacji i akceptacji procesu terapeutycznego; zwiększenie poczucia własnej wartości; zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych.
Strefa poznawcza – stymulacja odbioru wrażeń zmysłowych; poprawa percepcji wzrokowej i słuchowej; stymulacja uwagi, pamięci, myślenia, mowy; nabywanie i rozwijanie nowych umiejętności.
Strefa społeczna – aktywizacja psychospołeczna; rozwijanie pozytywnych relacji społecznych.
Hipoterapia to ukierunkowane działanie terapeutyczne mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i/lub społecznej przy zastosowaniu specjalnie przygotowanych koni, które stanowią integralną część procesu terapeutycznego.
Dla każdego beneficjenta tworzony jest Indywidualny Plan Działania (IPD), wg którego realizowane są zajęcia. Wsparcie realizowane jest przez wykwalifikowanych hipoterapeutów oraz jego oprowadzaczy (pomocników hipoterapeuty) zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na hipoterapię przy współpracy z innymi specjalistami prowadzącymi danego pacjenta oraz zgodnie z opracowanym dla danego pacjenta IPD.
formy hipoterapii są realizowane w Ośrodku Hipoterapii w Stowarzyszeniu św Celestyna, które realizuje projekt: „HIPOTERAPIA W REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH”. Projekt ten realizowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych od 01 kwietnia 2022r. do 31.03.2025 r.
Hipoterapia
Jak do nas dojechać?
Oferta
Przydatne linki
Organizacja
Info