Historia

Logo Warsztat Terapii Zajęciowej Warsztat Terapii Zajęciowej ma swoją siedzibę w budynkach należących do Stowarzyszenia Świętego Celestyna w Mikoszowie nr 27, kod pocztowy 57 – 100 Strzelin.
Jednostką organizacyjną, która utworzyła Warsztat w 1999 roku jest Stowarzyszenie Świętego Celestyna w Mikoszowie.
Placówka zajmuje się działalnością z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej dla 30 osób niepełnosprawnych. Działaniem swym obejmujemy osoby zamieszkałe na terenie powiatu strzelińskiego, oławskiego, ząbkowickiego i wrocławskiego.

Budynek WTZfot. Budynek WTZ

Celem naszej działalności jest indywidualny rozwój każdego z podopiecznych, poprawa ich zaradności osobistej i sprawności psychofizycznej, a także przygotowanie do w miarę samodzielnej egzystencji w społeczeństwie
Uczestnikiem Warsztatu może zostać każda osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii. Nad całością procesu terapeutycznego prowadzonego przez WTZ czuwa wykwalifikowany personal placówki: terapeuci zajęciowi, psycholog itd. Wraz z kierownikiem tworzą oni Radę Programową, która opracowuje indywidualne programy terapii oraz czuwa nad całością działań rehabilitacyjnych prowadzonych przez placówkę.

Terapia w ogrodziefot. Terapia w ogrodzie

Terapia w ogrodzie - uczestnicyfot. Terapia w ogrodzie

Warsztat Terapii Zajęciowej w Mikoszowie jest placówką dziennego pobytu czynną od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.
Przez cały uczestnicy Warsztatu systematycznie co 4 miesiące w miarę wskazań, możliwości i własnych życzeń zmieniają grupy terapeutyczne, co umożliwia im zdobywanie nowych umiejętności i uczenie się bycia ze sobą nawzajem.
Nasze pracownie:

Pracownia gospodarstwa domowego

Opiekunem Pracowni Gospodarstwa domowego jest pani Krystyna Kosmala

Poznawanie sposobów przyrządzania potraw tj.: sałatki, zupy, ciasta, przetwory. Planowanie jadłospisu – właściwy dobór i łączenie składników. Zapoznanie się z zasadami higieny w kuchni i jadalni. Nauka umiejętności doboru składników niezbędnych do przygotowania potraw: sporządzanie listy składników i dokonywanie zakupów odpowiednich produktów. Korzystanie z przepisów kulinarnych. Obsługa sprzętu gospodarstwa domowego (kuchenka elektryczna, kuchenka mikrofalowa, zmywarka, czajnik bezprzewodowy, robot kuchenny, mikser itp. poznawanie innych umiejętności przydatnych w gospodarstwie domowym tj. pranie, ścieranie kurzu, dobór środków czystości.

Pracownia komputerowa

opiekunem pracowni komputerowej jest pani mgr Kamila Olejniczak
Poznanie zasad działania i budowy komputera. Obsługa programów informatycznych. Nauka pracy w sieci i korzystania z Internetu. Tworzenie i redagowanie stron www. Przepisywanie tekstu, projektowanie tabel i druków. W ramach zajęć w tej pracowni przygotowywane są broszury, ulotki, plakaty informujące o prowadzonej przez WTZ działalności. Uczestnicy pracowni komputerowej wraz z opiekunem redagują comiesięczny numer naszego pisma WTZetka.

Pracownia komputerowa

Pracownia rękodzieła

Opiekunami pracowni rękodzieła są pani mgr Agnieszka Bajsarowicz
i pani mgr Katarzyna Przybysz
Poznawanie rodzajów i właściwości materiałów papierniczych, plastycznych, tkackich, drewnianych i skórzanych. Opanowanie podstawowych umiejętności technicznych: zaginanie, załamywanie, cięcie wycinanie, krojenie, wydzieranie zgniatanie, klejenie i naklejanie. Zapoznanie uczestników z prostymi technikami wykonywania wyrobów artystycznych i użytkowych z papieru, tektury, mas plastycznych (gliny, modeliny), styropianu, drewna, skóry i innych materiałów.

Pracownia rękodziełaFot. Pracownia rękodzieła

Poznanie narzędzi służących do pracy. Doskonalenie sprawności manualnej rąk i palców: malowanie palcami, pędzlem, piórkiem, patyczkiem, skrobanie, lepienie, czyszczenie, ścieranie, lakierowanie. Pokazanie możliwości łączenia różnych materiałów, doboru kolorów, projektowania wzorów.

Pracownia plastyczna z elementami tkactwa i szycia

opiekunem pracowni plastycznej jest pani mgr Małgorzata Staroń

Fot. Pracownia plastyczna

Poznanie różnych technik wyrazu artystycznego, rozwijanie poczucia smaku i estetyki. Nauczenie różnych technik plastycznych: rysowanie, malowanie farbami plakatowymi, akrylowymi, olejnymi, temperami, malowanie farbami do szkła i do tkanin, wykonywanie grafik, wycinanek, modelowanie w masie solnej, papierowej, plastelinie, glinie, wykonywanie prac z bibuły. Nauczenie technik tkackich. Szycie ręczne ściegami podstawowymi (ścieg fastrygowy, ścieg z igłą, obrzucanie, ścieg krzyżykowy, łańcuszek), przyszywanie guzików. Zapoznanie się z właściwościami materiałów krawieckich i tkackich.